Technik elektronik zajmuje się instalacją, montażem, konserwacją i naprawą aparatury i urządzeń elektronicznych. Jest też odpowiedzialny za organizację pracy w placówkach badawczo-rozwojowych, zakładach wytwórczych i naprawczych oraz w innych gałęziach przemysłu i jednostkach, gdzie są szeroko stosowane urządzenia elektroniczne. Technik elektronik może zajmować się serwisem urządzeń elektrotechnicznych i elektronicznych.
Naukę ułatwią Ci następujące cechy psychofizyczne i zainteresowania
- zainteresowania matematyczno-informatyczne
- zainteresowania techniczne
- analityczne myślenie
- wyobraźnia przestrzenna
- spostrzegawczość
- koncentracja uwagi
Naukę uniemożliwiają
- wady wzroku niedające się skorygować szkłami optycznymi (oczopląs, zaćma, daltonizm)
- ograniczona sprawność ruchowa kończyn górnych
- brak koordynacji wzrokowo-słuchowej
- wady układu nerwowego (zaburzenia psychiczne, zawroty głowy, epilepsja)
Po ukończeniu szkoły
- będziesz umiał montować, instalować, uruchamiać, konserwować, diagnozować i naprawiać urządzenia elektroniczne;
- będziesz mierzył parametry układów elektronicznych i interpretował ich wyniki;
- będziesz posługiwał się techniką komputerową, oprogramowaniem narzędziowym i użytkowym wspomagającym projektowanie i diagnozowanie urządzeń elektronicznych;
- będziesz umiał rysować schematy elektryczne oraz korzystać z dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej układów elektronicznych;
- będziesz mógł przeprowadzać kontrolę techniczną na różnych etapach produkcji i uruchamiania urządzeń i systemów elektroniki przemysłowej.
Warunki pracy
Będziesz pracować 8 godzin, w przedsiębiorstwach zazwyczaj na jedną zmianę, w serwisie w godzinach popołudniowych. Często będziesz wykonywać pracę w domu klienta. Będziesz pracować w pomieszczeniach zamkniętych lub laboratoriach. Niekiedy będzie zachodziła konieczność przemieszczania na niewielkie odległości.
Kariera zawodowa
Pracę znajdziesz w przedsiębiorstwach wytwarzających urządzenia elektroniczne, w przedsiębiorstwach instalujących urządzenia elektroniczne, w placówkach badawczo-rozwojowych, w pracowniach i biurach konstrukcyjno- technologicznych zajmujących się budową urządzeń elektronicznych. Możesz prowadzić własną działalność gospodarczą. Konieczne jest posiadanie prawa jazdy.