Lakiernik jest to osoba malująca lub nakładająca farbę na określone elementy. Praca lakiernika nie należy do najprostszych, wymaga odpowiednich umiejętności, czyli dokładności i wielkiego skupienia. Do głównych obowiązków tego pracownika należy m.in.: przygotowanie powierzchni, nakładanie powłoki lakierniczej, suszenie jej, albo utrwalanie powierzchni różnymi technikami, a także bieżąca konserwacja i kontrola sprawności narzędzi.
WYMAGANIA
Lakiernik powinien posiadać wykształcenie zawodowe, najlepiej o profilu samochodowym, chociaż nie jest to wymagane. Poza tym, kwalifikacje do zawodu można też zdobyć na kursach zawodowych organizowanych przez zakłady doskonalenia zawodowego. Pracownik ten powinien posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat farb oraz być sprawnym fizycznie i ruchowo, a także posiadać zdolności manualne. Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu jest astma, skłonność do przeziębień, chorób płuc i oskrzeli, chorób skóry, alergie. Osoba na tym stanowisku powinna cechować się, m.in.: dużą dokładnością, cierpliwością, wyczuciem koloru, zmysłem estetycznym, spostrzegawczością i umiejętność pracy w warunkach monotonnych.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy jest zakład pracy. Lakiernik pracuje z wieloma narzędziami - prostymi (szlifierki, polerki - ręczne i mechaniczne) oraz specjalistycznymi (mierniki), pistolet pneumatyczny. Pracownik ten powinien nosić ubranie robocze, które składa się z fartucha, kombinezona, maseczki ochronnej oraz specjalnych rękawic.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Lakiernik może być zatrudniony w halach fabrycznych lub prywatnych warsztatach lakiernictwa, np. w fabrykach mebli, warsztatach, fabrykach samochodowych. Pracownik ten może awansować na brygadzistę albo kierownika.